اسپری رقیق پاش انگشتی (Mist) از چه قطعاتی تشکیل شده است و چگونه کار میکند؟

در این مقاله سعی شده است نگاهی به اجزای داخلی اسپری رقیق پاش (اسپری انگشتی) پلاستیکی یا همان اسپری Fine Mist بیندازیم پمپ رقیق پاش که معمولاً برای محصولات مراقبت شخصی، آرایشی، بهداشتی و ضد عفونی کننده ها و محصولات تمیزکننده کاربرد دارد. این اسپری محصولاتی که نیازمند پاشش به شکل مه هستند به خوبی توزیع و میپاشد. به یاد داشته باشید، صدها طرح منحصر به فرد وجود دارد که می تواند اجزای متفاوت داخلی داشته باشد ولی در این مقاله به شما ایده كلی از آنچه باعث می شود پاشش در پمپ انگشتی اتفاق بافتد و نحوه چگونگی تبدیل مایع به غبار مه گونه، ارائه شود. 

اسپری رقیق پاش انگشتی (Mist) قطعات داخلی
انواع مختلف اسپری رقیق پاش انگشتی (Mist)
انواع مختلف اسپری رقیق پاش انگشتی (Mist)

اجزای داخلی اسپری رقیق پاش به شرح زیر هستند:

درپوش گرد و غبار: غالباً از پلاستیک PP(پلی پروپیلن) ساخته می شود و معمولاً بصورت شفاف تولید می شود، این درپوش به عنوان پوشش برای گرد و غبار و درپوش ایمنی عمل می کند که موجب شده شستی(محرک) را از جمع شدن گرد و غبار محافظت  کند و همچنین از تحریک تصادفی جلوگیری نماید. برای کمک به برجسته شدن بسته بندی محصول در قفسه های فروشگاه، می توان کلاهک گرد و غبار را به صورت همرنگ با رنگ بندی محصولات دیگر یا هر رنگ سفارشی تولید کرد.

درپوش گرد و غبار اسپری رقیق پاش انگشتی

محرک(شستی): معمولاً از پلاستیک PP(پلی پروپیلن) ساخته می شود، این همان قطعه ای است که مصرف کننده آن را فشار می دهد تا محصول را از بطری اسپری شود. متفاوت از یک محرک(شستی) روی پمپ لوسیون(غلیظ پاش)، محرک پمپ انگشتی  دارای اجزای داخلی ای اسن که منجر به ایجاد الگوی مه زدایی خاص برای محصول پاشیده شده می شود. برخی از این پمپ های رقیق پاش دارای ویژگی های قفل نیز هستند که از توزیع تصادفی جلوگیری می کند.

محرک(شستی) اسپری رقیق پاش انگشتی

الحاقی(نازل): این جزء کوچکی که جریان مایع از این کانال هدایت می شود و الگوی مه  خروجی را شکل می دهد. این الحاقی در بسیاری از موارد در قسمت خارجی شستی قرار می گیرد و قسمتی است که محصول از اسپری(محلول پاش) پاشش می شود.

الحاقی(نازل) اسپری رقیق پاش انگشتی

درپوش:  قطعه ای است که کل مجموعه را روی بطری نگه می دارد. این قطعه معمولا پلاستیک PP(پلی پروپیلن) ساخته شده است و می تواند با انواع روکش ها یا طرح ها مانند شیاردار یا دنده ای، صاف، روکش های مات یا براق عرضه شود. در برخی موارد برای بالا بردن جذابیت محصول در قفسه های فروشگاه از روکش فلزی استفاده می کنند. این قطعه دارای استاندارد صنعتی در اندازه قطر(گردن) مانند 410-18، 410-20، 410-24، 410-28 و غیره است.

درپوش اسپری رقیق پاش انگشتی
رنگبندی مختلف پمپ رقیق پاش
رنگبندی مختلف پمپ رقیق پاش
درپوش های مختلف اسپری رقیق پاش
درپوش های مختلف اسپری رقیق پاش
سایزهای مختلف اسپری رقیق پاش پمپ انگشتی
سایزهای مختلف اسپری رقیق پاش پمپ انگشتی

واشر: واشر خارجی به آب بند فشرده شده ای مابین لبه بطری و درپوش را می بندد و از نشت محصول جلوگیری می کند. بسته به نوع محصول/ترکیبات شیمیایی آن، مواد تشکیل دهنده واشر متفاوت است و این قطعه در مواردی بسیار مهم می باشد و نیازمند اطمینان و آزمایش از سازگاری است. این قطعه با مواد مختلف مانند پلی بوتادی‌ان(BUNA)، لاستیک نئوپرن، لاستیک +پلاستیک، پلی اتیلن سبک(LDPE) ساخته می شود.

واشر رقیق پاش انگشتی

اجزای مکانیکی(مکانیسم): معمولاً از اجزای زیادی مانند پیستون، درپوش محفظه، دسته، فنر، آب بند و روی هم رفته درپوش محفظه بخشی است که محصول را از داخل بطری به شستی(محرک) منتقل می کند. به زبان ساده، فنر وقتی که شستی به سمت پایین فشار داده می شود، فشرده می شود و همزمان محصول را از طریق لوله فرورفته در محصول به قسمت داخلی محفظه کشیده می شود. بعد از آن، مایع بوسیله پیستون به محرک(شستی) به طرف بالا پمپ می شود و از طریق الحاقی(نازل) روی شستی از پمپ خارج می شود. قطعاتی که مکانیسم را تشکیل میدهند از طراحی به طراحی متفاوت هستند، اما اسپری ای که در اینجا تصویر شده است از یک پیستون، دسته، فنر، آب بند نصب شده در داخل محفظه و کلاهک محفظه تشکیل شده است. سپس این مکانیسم بر روی درپوش نصب می شود و همراه با شستی چفت می شود تا در جای خود قرار گیرد. بعضی از طرح های اسپری دارای فنر فلزی در جای دیگری برای ایجاد یک مسیر بدون فلز هستند.

طرح اسپری رقیق پاش
اجزای مکانیکی(مکانیسم) اسپری رقیق پاش انگشتی

لوله فرورفته: لوله پلاستیکی بلند و نازکی است که از ورودی اسپری تا انتهای بطری درازا دارد. متفاوت از لوله غوطه ور در پمپ لوسیون، که غالباً ضخیم ترهستند، لوله ها در این محصول نازکتر هستند که قابلیت خم شدگی را دارند تا قسمت تحتانی آن با فشار به انتهای بطری برسد و همچنین به صورت “V” بریده می شوند تا این زاویه برش موجب جلوگیری از گرفتگی شود.

انتهای بطری رقیق پاش
لوله فرورفته اسپری رقیق پاش انگشتی

خروجی اسپری رقیق پاش اغلب به شکل میکرو لیتر یا سی سی اندازه گیری می شود و غالباً در محدوده ای از 0.12 تا 0.18 سی سی عرضه می شود.

قطعات اسپری رقیق پاش انگشتی (Mist)

این اطلاعات فنی به صورت و الزاماً محصولات این شرکت(بطری و انواع پمپ ها و اسپری ها و تریگر و...) مطابقت صد در صدی را ندارند.

به بالای صفحه بردن