پمپ لوسیون(غلیظ پاش) از چه اجزایی تشکیل شده است و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)، یکی از محبوب ترین روش های پاشش محصولات چسبناک(مایع غلیظ) در محصولات مراقبت شخصی و زیبایی و بهداشتی و آرایشی است که امروزه در شکل و اندازه های مختلف  وجود دارد. وقتی شکل ظاهری این پمپ  را مشاهده میکنند و از نظر طراحی ظاهری، پمپ ها فقط مقدار مناسبی از محصول را در هر زمان توزیع می کنند. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی در پمپ لوسیون باعث کارایی آن می شود؟ و یا داخل این پمپ چه قطعاتی وجود دارد؟ در حالی که امروزه صدها طرح مختلف از این محصول در بازار وجود دارد و همه آنها یک کار را انجام میدهند و در اصل مشترک هستند لذا برای اینکه نمای کلی از اجزا و چگونگی عملکرد و پمپاژ محصول از بطری به دست شما بدست بیاید، یکی از این پمپ های غلیظ پاش شکافته اند و در متن زیر خدمتتان توضیح داده خواهد شد.

اجزای پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
به طور کلی ، یک پمپ لوسیون از اجزای زیر تشکیل شده است:

محرک(شستی): یا محرک پمپ، همان چیزی است که مصرف کننده فشار می دهد تا محصول(صابون، شامپو و…) را از ظرف خارج کند. محرکها اغلب از پلاستیک PP(پلی پروپیلن) ساخته شده اند و می توانند طرح های مختلفی را داشته باشند و اغلب برای جلوگیری از خروج تصادفی دارای ویژگی های قفل از بالا یا قفل از پایین هستند. این قطعه یکی از قطعاتی است که نقش مهمی در طراحی بیرونی پمپ ها و تمایز آنها از یکدیگر را دارد و همچنین ارگونومی این قطعه فاکتور مهمی در ایجاد رضایت مصرف کننده از کارایی یک پمپ است.

محرک(شاسی) پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
محرک(شستی) پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)

درپوش(درب بطرى): قطعه ای است که کل مجموعه قطعات داخلی پمپ را به انتهای گردن بطری پوشش می دهد و پمپ را به بطری پیچ می کند. اندازه این درپوش ها با اعدادی نظیر410-28، 410-24، 400-33 که نشان دهنده اندازه قطر دهانه بطری و ارتفاع پیچ بطری است، مشخص می شوند. غالبا این قطعه از پلاستیک PP ساخته می شود، اغلب موارد یک طرف این قطعه دنده ای(پیچ) یا طرف دیگر سطح صاف طراحی می شوند. در موارد خاص یک پوسته فلزی براق به رنگهای طلایی یا نقره در طرف صاف مونتاژ می کنند تا به پمپ لوسیون جلوه ای زیبا وعالی بدهد.

درپوش پمپ های لوسیون(غلیظ پاش
درپوش پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
انواع درپوش(درب بطرى) در پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
انواع درپوش(درب بطرى) در پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)

واشر بیرونی: واشر اغلب به صورت فیت شده و با اصطکاک کامل در داخل درب قرار می گیرد و موجب چفت شدن لبه بطری و درپوش شده و از نشت محصول جلوگیری می کند. این واشر بیرونی بسته به نوع طراحی سازنده، می تواند از طیف گسترده ای از مواد ساخته شود: لاستیک، LDPE(پلی اتلین سبک) تنها دو گزینه از گزینه های مختلف است.

واشر بیرونی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش
واشر بیرونی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)

محفظه اصلی: که گاهی اوقات به محفظه مونتاژ پمپ نیز نام برده می شود، این قطعه تمام اجزای پمپ را در جای خود نگه می دارد و همچنین به عنوان محفظه انتقال محصول نیز عمل می کند که محصول را از لوله فرو رفتنه در بطری به محرک(کلید شستی) و در نهایت به دست مصرف کننده می رساند. این قطعه اغلب از پلاستیک PP(پلی پروپیلن) ساخته شده است. بسته به خروجی و طراحی پمپ لوسیون، اندازه این محفظه می تواند تفاوتهای زیادی داشته باشد. اگر پمپ را با یک بطری شیشه ای می خواهید جفت کنید،  بایستی شکل دهانه و قطر ابتدایی دهانه را در نظر بگیرید زیرا بطری های شیشه دارای دیواره های جانبی ضخیم تری هستند، ممکن است دهانه بطری به اندازه کافی گسترده نباشد تا متناسب با محفظه مونتاژ پمپ باشد.

محفظه اصلی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش
محفظه اصلی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
بطری شیشه ای با پمپ غلیظ پاش2
بطری های شیشه ای با پمپ غلیظ پاش

بدنه داخلی / پیستون / فنر/ توپی (اجزای داخلی درون محفظه اصلی): اینها قطعاتی هستند که می توانند براساس طراحی پمپ لوسیون تغییر کنند. حتی ممکن است برخی از آنها دارای اجزای اضافی باشند که به جریان دادن و پاشش محصول کمک کنند و حتی در برخی از طرح ها ممکن است قطعات اضافی دیگری درون محفظه اصلی وجود داشته باشد که فنر فلزی را از مسیر جریان محصول جدا می کند، به طور کلی این پمپ ها دارای ویژگی “مسیر بدون فلز” هستند، جایی که محصول در تماس با فنر فلزی نباشید – مشکلات احتمالی سازگاری شیمایی محصول با فنر فلزی برطرف می شود.

اجزای داخلی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش
اجزای داخلی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)

لوله فرو رفتنه: یک لوله بلند پلاستیکی ساخته شده از پلاستیک PP(پلی پروپیلن) است که از انتهای محفظه پمپ غلیظ پاش به انتهای بطری گسترش می یابد. بسته به بطری که پمپ با آن جفت شده است، طول لوله متفاوت خواهد بود. اندازه صحیح لوله، استفاده از محصول را به حداکثر می رساند و از گرفتگی احتمالی جلوگیری می کند.

لوله پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
در واقع چگونه کار می کند؟

پمپ لوسیون مانند دستگاه مکش هوا عمل می کند که محصول را از بطری به دست مصرف کننده می کشد به رغم قانون گرانش زمین که عکس این است. هنگامی که مصرف کننده محرک(شستی) را فشار می دهد، پیستون برای فشرده سازی فنر حرکت می کند و فشار هوا به سمت بالا موجب شده توپی به همراه محصول، به داخل لوله و به دنبال آن محفظه به سمت بالا کشیده شود. هنگامی که کاربر محرک را آزاد می کند، فنر پیستون و محرک را به حالت بالا برمی گرداند و توپی به حالت استراحت(پایین) خود باز می گردد، و محفظه را آب بندی می کند و از نشت مجدد محصول مایع به داخل بطری جلوگیری می کند. سیکل نخستین ” چاشنی گذاری” نامیده می شود. هنگامی که کاربر مجدداً محرک را فشار می دهد، محصولی که از قبل در محفظه بوده است، از طریق بدنه داخلی و محرک بیرون از محفظه کشیده می شود و از پمپ و به دست مصرف کننده پخش می شود. اگر پمپ محفظه بزرگتری داشته باشد(معمولاً برای پمپ هایی با خرجی بیشتر) ممکن است قبل از اینکه محصول از طریق شستی خارج شود، به تکرار فشار شستی توسط مصرف کننده نیاز داشته باشد.

پمپ های لوسیون(غلیظ پاش شکافته
اجزای داخلی پمپ های لوسیون(غلیظ پاش)
خروجی پمپ لوسیون

خروجی پمپ لوسیون پلاستیک اغلب با سی سی(یا میلی لیتر) اندازه گیری می شود. معمولاً در محدوده 0.5 تا 4 سی سی، و در  برخی پمپ های بزرگتر با محفظه های بزرگتر و اجزای پیستون و فنر طولانی تر تا 8 سی سی خروجی. بسیاری از تولیدکنندگان گزینه های متفاوتی برای پمپ لوسیون با خروجی متفاوت دارند که امکان کنترل میزان دوز خروجی را به بازاریاب محصول می دهد.

بطری شیشه ای با پمپ غلیظ پاش
بطری شیشه ای با پمپ غلیظ پاش

این اطلاعات فنی به صورت و الزاماً محصولات این شرکت(بطری و انواع پمپ ها و اسپری ها و تریگر و...) مطابقت صد در صدی را ندارند.

به بالای صفحه بردن